1

TABLET

Tablet bilgisayarlar özellikle de pandemi döneminin hayatımıza girmesi ile birlikte teknoloji marketlerinde sıklıkla satılan elektronik cihazlar arasında listenin başlarında yer almaya başladı.Samsung Tablet bilgisayarlar günümüzde boyutları ve kullanım alanlarının geniş olmasından dolayı teknoloji severler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Laptop ve Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi işletim sistemi ile çalışmaktadırlar. Tablet bilgisayarlar Android,İos ve Windows olmak üzere 3 farklı işletim sistemi üzerinde çalıştılırmaktadırlar. Tablet kullanıcılarının büyük bir kısmı android işletim sistemine ilgi gösterirken ios işletim sistemine sahip tablet bilgisayarlarda sıklıkla kullanılamaktadır.

TABLET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Tablet bilgisayar alacak kullanıcılar bir tablet bilgisayar almadan önce internette tablet alırken nelere dikkat etmeliyim? Genellikle aramalar yapmaktalar.Bunun en temel nedeni elektronik cihazların %90’nı yurdışından getirildiğinden ülkemizde fiyatları oldukça pahalı bir şekilde satılmış olmalarıdır. Bu nedenlede kullanıcılar elektronik bir cihaz almadan önce alacakları cihazlar hakkında araştırmalar yapmaktadırlar. Bizde bu başlıkta sizlere tablet alırken nelere dikkat etmelisiniz hangi özelliklere bakmalısınız gibi konu başlıklarını derledik.

İŞLETİM SİSTEMİ :

Bir tablet bilgisayar almaya karar verdiyseniz ilk olarak tabletinizi hangi işletim sistemi üzerinde kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.Burada karşımıza üç farklı işletim sistemi karşımıza çıkmaktadır : Android,İOS,Windows. Bu üç işletim sistemi arasında kullanım amacınıza ve bütçenize göre bir işletim sistemi seçimi yapabilirsiniz. Bununla birlikte seçeceğiniz işletim sisteminin app yelpazeside çok önemlidir. Android işletimine sahip bir tablet bilgisayar üzerinden binlerce ücretsiz app bulup indirebilirsiniz. Ücretsiz indirilebilir uygulamalaın çok olması android işletim sistemini tercih etmeniz için büyük bir rol oynamaktadır.

SÜRÜM SEÇİMİ:

Bir tablet satın aldığınızda özelliklede uzun ömürlü bir kullanım istiyorsanız. İlk olarak alacağınız tabletin İOS veya Android sürümüne bakmalısınız. Sürüme önem vermenizi en temel nedenim her uygulama bir sürüm gereksimi sunmaktadır .Bu nedenlede satın alacağınız tabletin Android veya İos sürümü ne kadar yüksek olursa tabletinizi kullancağınız yılda o denli uzayacaktır.

EKRAN BOYUTU :

Bir tablet seçimi yaparken tabletinizi kullanım amacınıza göre ekran boyutu seçmelisiniz. İş ve eğitim amacı ile bir tablet satın almak istiyorsanız geniş ekranlı bir tablet seçimi yapabilirsiniz. Fakat tableti sadece oyun amaçlı alıyorsanız piyasada bulunan en uygun fiyatlı masaüstü bilgisayara da bakabilirsiniz.Aynı zamanda piyasada satılan performans odaklı Samsung’un kullanıma sunduğu en kaliteli tablet modellerine de bakabilirsiniz.

İNCELİK VE HAFİFLİK:

Tablet bilgisayarlar taşınabilirlikleri açısından ve boyutları bakımından çok fazla tercih edilen teknolojik cihazlardan bir tanesidir. Tablet bilgisayarlarda da aynı Laptoplarda olduğu gibi fiyatlarına göre ince ve kalın olacak şekilde iki farklı boyuta sahiptirler. Taşınabilirlik bakımından ince ve 500-600 gram olan tablet bilgisayarlar kullanıcılar tarafından çokça kullanılan tablet modellerindendir.

RAM VE İŞLEMCİ KAPASİTESİ:

Tabletinizden iyi bir performans almak istiyorsanız bu maddeye mutlaka bakmanız gerekmetedir.Tabletinizden ortalama bir performans istiyorsanız tabletinizin raminin minimum 2GB ve 4 çekirdekli bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz.Tabelet bilgisayarlarda ram cihazın  hızını belirleyen önemli farktörlerden bir tanesidir.

HAFIZA:

Hafıza bilgisayar ve akıllı telefonlarda olduğu gibi tablet kullanıcıları için de çok önemli maddelerden bir tanesidir. App marketlerde binlerce uygulama bulunmakta ve her uygulamanın kaplamış olduğu bir alan bulunmaktadır. Alacağınız tabletin hafızası ne kadar yüksek olursa tabletinize yüklebileceğiniz uygulama ,fotoğraf,müzik vb. dosyaların oranı da tabletinizin hafızasına oranla artacaktır.Tablet fiyatları genellikle tabletin hafızası ile de orantılıdır. Telefonlarda da olduğu gibi ne kadar yüksek hafızaya sahip bir tablet seçimi yaparsanız tabletin fiyatıda o denli artacaktır.

ŞARJ/BATARYA:

Tıpkı diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi tablet bilgisayarlarda da batarya çok önemlidir. Özellikle de yüksek ampere sahip olan tabletler kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni sürekli olarak tablet bilgisayarı şarj etmek veya şarjdayken kullanmak tablet kullanıcıları tarafından can sıkıcı olabilmektedir.Bu nedenle de eğer bir tablet bilgisayar almaya karar verdiyseniz ve bütçeniz el veriyorsa yüksek ampere sahip  bir tablet bilgisayar seçimi yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.Yüksek fiyatlı yüksek ampere sahip tablet bilgisayarlar olduğu gibi Samsung’un  üretmiş olduğu uygun fiyatlı ve aynı zamandan yüksek ampere sahip tablet bilgisayarlarda bulunmaktadır. Kısaca özetleceyek olursak bir tablet bilgisayar alma kararı aldıysanız alacağınız tabletin işletim sistemi, sürüm seçimi,ekran boyutu hafızası ve bataryası gibi donanımsal özelliklerine dikkat ederek bir tablet seçimi yapmanızı öneririz. Ayrıca En Kaliteli Notebook Bilgisayar Modellerimizide İnceleye Bilirsiniz.