1 2 3 >

BİLGİSAYAR KASASI

Bilgisayar kasasını bir insanın iskelet gibi düşünebilirsiniz.Nasıl bir insanın organlarını iskelet sistemi tutuyorsa bilgisayarlarında donanım parçalarını kasa adı verilen kimi zaman metal kimi zaman metal/plastik karışımı kutular sabit bir şekilde tutmaktadır. Bir bilgisayar kasa olmadan da çalışır fakat donanım parçaları çok hassas elektronik parçalar olduğundan kasa aynı zamanda donanım parçalarını koruma amaçlı da kullanılmaktadır. Diz üstü bilgisayar ve notebook modelleri için hemen tıklayınız.

 

Bilgisayar kasalarının donanım parçalarında da olduğu gibi çeşitli varyasyonları ve çeşitleri bulunmaktadır. Bilgisayar kasalarının boyutlarına göre isimleri vardır. Kimi bilgisayar kasasında iki fan girişi varken kimi bilgisayar kasasında tek fan girişi kısmı bulunmaktadır.Kasalar takılabilen donanım parçası sayısı, fan girişleri,güç kaynağı seçeneği bakımından çeşitli isimlendirmelere sahiptirler.Başlıca bilgisayar kasaları  desktop kasa, mini tower kasa, mid tower kasa, full tower kasa,slim kasa şeklinde isimlendirilmektedirler. Bilgisayar kasalarını isimlerine göre açıklayacak olursak;

DESKOP KASA

Deskop kasalar genellikle yerden tasarruf edilmek için kullanılmaktadır. Bu kasa tipinde genellikle bilgisayar kasası yatay bir şekilde masaya koyulup üzerine monitör konulmaktadır.Desktop kasalar günümüzde ülkemizde pek fazla kullanılan bir kasa türü değildir. Genellikle devlet dairelerinde ve bazı kütüphanelerde desktop kasalar kullanılmaktadır.Ülkemizde yaygın olarak kullanılmamasının en temel nedenlerinden bir tanesi içerisine standart donanım kartlarının boyutları büyük olduğundan yerleştirilemez bu nedenlede performans için kullanan kullanıcılar tarafından ülkemizde fazla kullanılmamaktadır.

MİNİ TOWER KASA:

 

Mini tower kasa modelleri dikey kasa modellerinin küçük üyelerinden bir tanesidir. Tower kasalar içerisinde en küçük yapıya sahip kasa modeli olup MicroATX anakartlarını desteklemektedirler. Kasanın küçük olması kasa içerisine takılacak olan donanım birimlerininde kasanın boyutuna oranla azdır.Güç kaynağı kullanımıda diğer kasa tiplerine oranla daha düşüktür.

MİD TOWER KASA:

Mid Tower kasalar dikey formattadırlar ve orta bir büyüklüktedirler.Mid Tower kasalar ATX anakartlar ve MircoATX anakartlar ile uyumlu şekilde çalışabilmektedir.

FULL TOWER KASA:

Full Tower kasalar aynı mid tower kasalar gibi dikey formattadır. Full tower kasalar en büyük boyuta sahip kasa çeşitlerinden bir tanesidir.ATX ve Micro ATX anakartlaı desteklemektedir.

SLİM KASA

Slim kasalar aynı mid tower kasa gibi orta bir büyüklüğe sahiptirler. Slim kasalar hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilmektedir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN KASA MARKALARI

Dünya genelinde çeşitli kullanım alanına göre bilgisayar toplanmaktadır. Kişiler kendi ihtiyaç ve kullanım amaçlarına göre bilgisayar kasaları satın alıp almış oldukları kasalara uyumlu sistemler toplayabilmektedir. Ülkemizde hem yerli hem de yurtdışından getirilen çok fazla birgisayar kasası marka ve modeli mevcuttur.Frisby,MSİ,Everest, Ventor Sharkoon Corsair,Coungar marka kasa modelleri çoğunlukla tercih edilen kasa markaları olarak bilinmektedirler.

 

KASA SEÇİMİ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Daha öncede yazmış olduğumuz gibi kasa seçimi yaparken temel olarak 4 farklı kasa tipi bulunmaktadır. Fakat sizin kullanım amacınıza ve bütçenize göre alacağınız seçim yapacağınız kasa tipide değişebilmektedir. Günümüzde oyuncular için RGB aydınlatmalı ekran kartları,fanlar üretildiği gibi oyuncular için özel olarak üretilmiş RGB aydınlatmalı kasalarda bulunmaktadır.

Eğer bir sunucu için bir kasa arıyorsanız donanım parçalarınızın rahatça hava alabileceği büyük ve geniş kasalardan yana seçiminizi yapabilirsiniz. Fakat sadece ev veya işyerlerinizde word,exel vb. yüksek sistem gerektirmeyen programları bilgisayarınıza yükleyip kullancaksanız yüksek bir sisteme ihtiyaç duymayacaksınız ve bu nedenlede büyük bir kasaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Eğer düşük bir donanım sahip bilgisayar sistemi kuracaksanız tercihinizi deskop kasalardan veyahut mini tower kasalardan yana kullanabilirsiniz.Kısaca özetleyecek olursa bilgisayar piyasasında temel olarak bilinen Frisby,MSİ,Everest, Ventor Sharkoon Corsair,Coungar vb. bilindik markaların kasaları ve donanım parçları kullanılmaktadır.

Bir bilgisayar kasası seçimi yaparken bilindik markaların ürünlerini tercih etmelisiniz ve hem bütçenize uygun hem de sistem gereksimlerinize uygun bir kasa seçimi yapmalısınız. Yazımızda da yazmış olduğumuz gibi her donanım parçasını her kasaya montajlayıp kullanamayız bu nedenle kasa seçiminizi yapmadan önce size önerimiz ilk olarak nasıl bir sistem toplayacağınızı seçip daha sonrasında seçmiş olduğunuz sistem parçalarını bir liste halinde almanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Eğer bir donanım bilginiz yoksa nacisane fikrimiz donanım bilgisi olan bir arkadaşınızla veyahut donanım bilgisine sahip bir teknoloji marketi satış elemanı ile size uygun bir sistem toplamanızı önermekteyiz. Aksi taktirde yanlış bir sistem toplayıp almış olduğunuz donanım parçalarını kısa devre yapıp kullanılamaz hale getirebilirsiniz.