Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Yaşınız kaç olursa olsun oyun oynamak bir tutkudur, keyifli zaman geçirmenizi sağlayan bir etkinliktir. Keyifli zamanlarınızın yarım kalmaması için oyun oynadığınız cihazın iyi olması gerekir. Peki bu iyi ne demektir, iyi bir oyuncu bilgisayarı nasıl olmalıdır? Bu yazıda oyuncu bilgisayarı alırken dikkat etmeniz gereken bazı özellikleri sıraladık. Bu özellikleri dikkate alarak satın alacağınız oyun bilgisayarı ile oyun keyfiniz yarıda kalmayacaktır.

 

 

  • Bağımsız Ekran Kartı

Eskiden dizüstü bilgisayarlardan oyun konusunda iyi bir performans alınamayacağı fikri hakimdi fakat günümüzde masaüstü veya dizüstü fark etmeksizin doğru ekran kartı seçimi ile istenen düzeyde performans alınabiliyor.

Oyuncu bilgisayarının ekran kartının ideal kare hızına sahip olmalıdır böylece mükemmel bir oyun deneyimi yaşarsınız. Bellek miktarını olabildiğince yüksek tutan oyuncu bilgisayarlarını tercih etmeniz, oyun performansı için oldukça dikkat edilmesi gereken noktadır.

 

 

  • Üst Seviye İşlemci

Oyuncu bilgisayarlarının kalbi olan işlemcinin çok çekirdekli ve yüksek frekanslı olması, oyundan beklediğiniz hazza ulaşmanızı sağlar. Oyun performansınızın yüksek olması için, i7 ve üzerinde performans gösteren bir işlemci seçmeniz gerekmektedir.

 

 

  • Disk Kapasitesi

Yeterli disk kapasitesi, oyuncu bilgisayarları için en önemli noktalardan biridir. Bilgisayar oyunları yüksek depolama alanına ihtiyaç duyduklarından dolayı depolamada yüksek kapasiteye sahip modelleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Fakat günümüzde yüksek kapasite de tek başına yeterli olmayabiliyor. Depolama konusunda SSD modellerini tercih etmeniz oyun performansı bakımından olmazsa olmaz bir özelliktir.

 

 

  • Ses Sistemi

Oyunun gerçekliğini hissetmeniz için oyuncu bilgisayarı alırken ses sistemine önem vermemelisiniz. Geniş ve büyük hoparlör sistemi ile alacağınız performansı bilgisayarınızdan almak için ses sisteminin güçlü olduğu bilgisayarlara yönelmelisiniz. Ses sisteminin yeterli düzeyde performans sağlaması kadar kullanılan kulaklık da oldukça önemlidir. Dışarıdan gelen sesi engellediği için oyuncu kulaklıkları, oyundan daha fazla keyif alınmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

  • Klavye Düzeni

Oyun esnasında sürekli temas halinde olacağınız parçalardan biri klavyedir.  Bundan dolayı klavye seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Oyun oynarken kullanacağınız klavyenin tuşlarının yüksek olmalı ve anti-ghosting teknolojisi ile üretilmiş olmalıdır. Anti-ghosting teknolojisi ile üretilen klavyelerden altıdan fazla tuşa aynı anda basılması durumda bir sorun yaşanmamakta  ve ghosting durumu ortaya çıkmamaktadır.

 

 

  • Termal Denge

Dış tasarımının da dikkate alındığı oyun bilgisayarı seçiminde iç tasarımı da oldukça önemlidir. Yüksek performansta çalışan bir bilgisayarın iç tasarımı iyi değilse aşırı ısınma yaşayabilir. Isınan havanın hızlı bir şekilde dışarı atılması gerekir. Bu havanın dışarıya aktarılmadığı durumlarda ciddi problemler yaşanabilir.

 

 

Etiketler: oyuncu bilgisayarı, bilgisayar fiyatları, bilgisayar modelleri
Mart 20, 2021
Listeye dön