Oyun Monitöründe Hangi Özelliklere Bakılmalıdır?

Oyun Monitöründe Hangi Özelliklere Bakılmalıdır?

 

Eğer bir oyun monitörü arayışındaysanız pek çok seçenek karşınıza çıkacaktır. Oyun oynarken performansınızı arttırmak istiyorsanız donamım özelliklerinden hariç olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise; monitör seçimidir. İyi bir oyun monitörü seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik;

 

  • Yenileme Hızı

Monitörünüze yansıyan ne kadar hızlı değişebileceği, yenileme hızı ile ilgilidir. Monitör seçiminde en dikkat edilmesi gereken özelliklerden olan yenileme hızı, Hz cinsinde ölçülür ve çoğu bilgisayarın ekran yenileme hızı 60 Hz’dir. Yani saniyede 60 kare görüntü gösterilir. 120 Hz’lik bir monitör ise saniyede 120 kere görüntü yenileyebilir.Fiyatların değişkenlik göstermesinde oldukça etkili olan bu özellik ne kadar yüksek olursa oyun o kadar akıcı olur.

 

  • Tepki Süresi

Yenileme hızıyla ilgili olan tepki süresi, görüntüyü oluşturan piksellerin bir renkten diğer renge ne kadar sürede geçtiğidir. Tepki süresinin düşük olduğu monitörde gölge adı verilen hayalet görüntülerle karşılaşmanız olasıdır.

 

 

  • Giriş Gecikmesi

Sinyalin monitöre yansıma süresi olarak tanımlanabilir. Örneğin, bir oyunda ateş ediyorsanız monitöre yansıma süresi yarım saniye gecikmeli olmasıdır. Oyun monitörü seçerken giriş gecikmesi süresinin düşük olmasına dikkat edilmelidir.

 

 

  • Panel Tipi

TN ve IPS panel teknolojisine sahip monitörler günümüzde oldukça yaygındır. Kısaca bahsetmek gerekirse;

TN paneller, tepki süresi bakımında oldukça iyi bir performans sergilerken görüntüleme açıları oldukça kötüdür.

IPS paneller, yüksek renk doğruluğuna ve iyi görüntüleme açısına sahipken TN panellere göre tepki süresi daha yavaştır.

 

 

  • En Boy Oranı

32:10, 21:9, 16:9 olarak adlandırılan rakamlar monittörün en boy oranını ifade eder. İlk rakam genişliği ifade ederken, ikinci rakam yüksekliği ifade eder. Genel olarak 16:9 oranı kullanılırken geniş bir monitöre sahip olmak isterseniz diğer oranlara göz atabilirsiniz.

 

 

  • HDR Özelliği

Modern monitörlerin en büyük getirisinden olan yüksek dinamik aralık yani HDR, monitörde daha geniş bir renk yelpazesi sunarak renklerin daha canlı ve daha gerçekci görünmesini sağlar.

Bu özelliklere bakarak oyunu daha renkli ve gerçekçi kılan iyi bir oyun monitörüne sahip olabilirsiniz.

Etiketler: monitor, bilgisayar monitörü, oyuncu bilgisayarı,
Mart 19, 2021
Listeye dön