Mimarlar İçin Laptop Gereksinimleri Nelerdir?

Mimarlar İçin Laptop Gereksinimleri Nelerdir?

Mimarların projelerini, tasarımlarını ve çalışmalarını dijital ortamdan yürüttüğünü biliyoruz. Modellemeler, simülasyonlar, aydınlatmalar, enerji akışları… Tüm bu işlemlerinizi yapabileceğiniz yüksek kapasiteli programların çalışması için sağlam, güçlü ve yüksek performanslı bir laptop gereklidir. Peki bu laptop nasıl olmalıdır? İşte cevabı;

 

 

İşlemci

Bir bilgisayarın en önemli parçalarından biri olan işlemci, işlemleri yürüten birimdir. Modelleme ve görselleştirme programlarında render işleminin hızlı sonuçlanmasında etkin rol oynayan işlemci, mimarların için oldukça önemlidir. İşlemciniz ne kadar iyiyse zamandan o kadar tasarruf edebilirsiniz. Mimarlar için en az i5 işletim sistemi gereklidir. Fakat bu işletim sistemi  profesyonel çalışmalar için yeterli değildir.

 

 

RAM (Bellek)

Dosyaların hızla yazılıp okunmasına olanak sağlayan RAM, rahat çalışmanızı sağlayan olmazsa olmaz özelliklerdendir. Özellikle 3 boyutlu çalışmalarda önemi daha da artar. Renderın hızlı alınması için de büyük bir öneme sahip olan RAM, en az 16 GB olmalıdır fakat bu kapasite profesyonel çalışmalar için yeterli değildir. Uzun süreli ve sorunsuz bir kullanım içinse 32 GB RAM tercih edebilirsiniz.

 

 

Depolama

SSD teknolojisinden vazgeçmeyerek minimum 500 GB ve üzeri SSD sürücü tercih edebilirsiniz. Yüksek kapasiteli bir sürücü tercih etmeniz doğrultusunda projeleriniz ve tasarımlarınız için kapasite açısından endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

 

Ekran Kartı

Grafik işleme ünitesi olarak da adlandırılan ekran kartı, grafikleri işlemede ve göstermede etkin rol oynar. 3D tasarımıyla uğraşanlar genel olarak tercihi bu iş için üretilmiş olan Quadro ekran kartıdır. Profesyonel tasarım işiyle uğraşanların vazgeçilmezidir fakat yüksek maliyetli olması sizin başka seçeneklere yönelmenize neden olabilir. Piyasada bulunan ekran kartlarından en az 256 bit olanı tercih edilmelidir.

 

 

Ekran

Küçük ekranda çalışmanız zorlaşırken büyük ekran da taşıma açısından sorun yaratabilir. Bu yüzden ortalama boyutta bir ekran tercih edebilirsiniz. Minimum 1920x1080 çözünürlüğü destekleyen 15,6’’ ekran tercih etmenizi önerebiliriz. Çalışmalarınıza kolaylık sağlaması açısından çift monitör yardımıyla da çalışabilirsiniz.

 

Size yol gösterici olması açısından sıraladığımız minimum özelliklere göre amacınıza en uygun laptoplar arasından seçim yapabilirsiniz.

 
Etiketler: laptop, laptop fiyatları, laptop modelleri
Mart 20, 2021
Listeye dön