Laptopların Şarj Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu

Laptopların Şarj Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu

 

Laptopunuzun şarj ömründen memnun değilseniz doğru adrestesiniz. Küçük ipuçları ile laptop pil ömrünüzü uzatmanın yolları sizler için derledik;

 

 

Sık Sık Şarj Etmeyin.

Laptopunuzu sık sık şarj ederseniz, şarj ömrünü kısaltırsınız. Sürekli olarak şarjda tutmak, cep telefonlarına ciddi zararlar verdiği gibi, laptoplara da ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenden dolayı şarjı bittiğinde takın ve şarjı dolduğunda prizden çıkarın. Böylece pil ömrünü uzatmak için ilk adımı atmış olursunuz.

 

 

Pili Dolu Veya Boş Bırakmayın.

Laptopunuzu uzun süre kullanmayacaksınız, cihazın pilini tamamen dolu veya tamamen boş bırakmamalısınız. Her iki şekilde pil ömrünü kısaltmaktadır ve özellikle pilin tamamen boş bırakılması içlerinden pil ömrünü en çok kısaltandır.

 

 

Ekran Parlaklığını Azaltın.

En çok pil ömrünü azaltan unsurlardan biri de ekran parlıklığıdır. Ekran parlaklığını otomatik olarak değil de manuel olarak kısarsanız, pil ömrünün kısalmasının önüne geçebilirsiniz.

 

 

Laptopa Bağlı Cihazları Çıkartın.

Şarj için takılan cep telefonu, yüksek ses için takılan hoparlör; kullanılmasa bile cihazınızın pil gücünü çekmektedir. Pil ömrünü ve kullanım süresini uzatmak için bağlı cihazları çıkartmanız gerekmektedir. 

 

 

Bilgisayarınıza Ek RAM Takın.

Laptopunuzun 64 bit bir işletim sistemi bulunuyorsa en az 8 GB RAM’e sahip olmalıdır. Yeterli RAM olmadığı takdirde eksik RAM’i, sabit disk sürücünüze Page File yazarak tamamlamaktadır. Hard disk ne kadar çok çalışırsa pil ömrünüz de o kadar çabuk tükenir. Laptopunuza ek ve yeterli RAM takarsanız pil ömrünün uzamasına yardımcı olursunuz.

 

 

Kullanmadığınız Özellikleri Kapatın.

Wi-Fi, Bluetooth gibi bağlantılar oldukça yüksek güç kaybına neden olmaktadır. Şarj ömrünü uzatmak için kullanmadığınız zamanlarda bağlantıları kapatabilirsiniz.

 

 

Arka Planda Kullanılan Cihazları Kapatın.

Yüklediğiniz antivirüs yazılımları, Google Drive, DropBox gibi uygulamalar, bilgisayarınızı açtığınızda etkinleşerek arka planda çalışmaya başlar. Böylece RAM ve pil ömrünü azaltır. Görev Yöneticisi’ni açarak gereksiz uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

 

 

Oda Sıcaklığında Tutun.

Yüksek sıcaklıklar hem laptopunuza hem de piline zarar verir. Bu zarardan kaçınmak için oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

 

 

Etiketler: laptop, bilgisayar, modem,
Mart 20, 2021
Listeye dön