İnternet Bağlantısı Güçlendirmenin 5 Yolu

İnternet Bağlantısı Güçlendirmenin 5 Yolu

Günümüzün olmazsa olmazları arasında yer alan internet, kablosuz ağ olarak evimizin gereksinimi halini almıştır. Bu yazımızda internet bağlantısını güçlendirmenin 5 yolunu sizler için derledik. Bu adımlarla daha güçlü bir ağ sinyali yakalayabilirsiniz.

 

 

Modem Lokasyonu

 En önemli özelliklerden biri olan modemin lokasyonu, bulunduğu yere göre ağ sinyal kalitesinde değişiklik gösterir. Evinizde veya ofisinizde bir yerden tam çekerken diğer yerlerden hiç çekmeyebilir. İnternet bağlantısı güçlendirmek için, modemizin sinyal kalitesi en üst seviyede yayılana kadar modeminizin yerini değiştirerek deneyin. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise; bu testi gerçekleştirdikten sonra bir süre beklemektir. Belli bir süre beklenmezse modeminiz eski alandaki yayılım etkisini de yitirebilir.

 

 

Çevresindeki Diğer Elektronik Cihazlar

 Modemin çevresinde bulunan telsiz telefonlar, kumandalar, buzdolabı gibi elektronik aletler kablosuz ağı çekerek ya da kendi yaydıkları dalgalarla kablosuz ağı engelleyip internet kalitenizin düşmesine neden olabilir. Bu yüzden modeminizin çevresindeki elektronik cihazları uzaklaştırarak internet bağlantınızı güçlendirebilirsiniz.

 

 

Router 

Ağ kalitesi düşük ve ortamın her yerine yeterli kalitede yayılamayan modemler için router veya ağ dağıtıcılardan yardım alabilirsiniz. Bu araçlarla kablosuz ağ sinyalin daha geniş alanlara yayılması sağlanır. Router ile modem arasındaki fark ise routerde doğrudan bir internet bağlantısının olmamasıdır. Router modemlerle ağ sinyali eskisine göre daha güçlü olur fakat yetersiz kaldığı durumlarda extra router alıp dağıtıcı olarak kullanabilirsiniz böylece daha güçlü bir ağ sinyali elde etmiş olursunuz.

 

 

İnternet Bağlantısı İçin Doğru Kanalı Bulun

  Ağ sinyalini attırmak için kullandığınız routerlar 1’den 11’e kadar farklı kanaldan ağ yayılımı yaparlar. Kullanılan ağı değiştirerek ağ sinyalini attırabilirsiniz. Bunun sebebi ise komşunuzda aynı kanalı kullanıyorsanız ağ kaliteniz anında düşer.

 

 

 

Alüminyum Folyo

 İnternet bağlantınızı güçlendirmek için 4 yolu da denediniz fakat bir sonuç alamadıysanız size çok ucuz ve basit bir yol önereceğiz. Alüminyum folyo. Ama nasıl? Modeminizin arkasına alüminyum folyo yerleştirerek boşa giden sinyallerin önünü kesebilirsiniz. Metalik yüzeyi sayesinde yayılan sinyalleri yansıtır ve daha güçlü bir internet bağlantısına kavuşmanıza yardımcı olur.

Etiketler: modem, router, modem fiyatları, çevre birimleri
Mart 19, 2021
Listeye dön