Grafik Tasarım İçin Laptop Gereksinimleri Nelerdir?

Grafik Tasarım İçin Laptop Gereksinimleri Nelerdir?

Laptopların iş amaçlı kullanımlarını göz önünde bulundurduğumuzda her mesleğin farklı özellikleri olduğu için farklı özelliklerde laptop ihtiyaçları vardır. Grafik tasarım denildiğinde yüksek performans gerektiren, güçlü ve yer kaplayan bir laptop hayal ederiz.

Bu amaçla laptop seçerken, beklentiler de hayli yüksektir.  Bu alanda tercih edilecek laptop; hafif ve taşınabilir ağırlıkta, üst düzey programlar için güçlü ve sağlam olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta çalışmalarınızı zorlanmadan yapabileceğiniz bir laptop seçmektir.

Ufak tasarımlar ve büyük projelerin saklanabileceği laptop, yüksek depolama alanına da sahip olmalıdır. 3 boyutlu modelleme yaparken daha yüksek özellikte laptop tercih edebilirken 2 boyutlu modelleme ve daha az çalışmalar için ortalama özellikte bir laptop tercih edebilirsiniz.  

 

 

Grafik Tasarım İçin Alınacak Laptop Özellikleri

Laptopta grafik tasarım yapacak kişinin seçim yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı kritik noktalar vardır. Bunlar; CPU, RAM, renk doğruluğu, depolama alanı, ekran özellikleri olarak sıralanabilir. Grafik tasarım tercih edeceğiniz laptopta sadece hız değil, hızdan ekran özelliklerine kadar her detay oldukça önemlidir.

 

 

CPU (İşlemci):  Tasarım yapacağınız programları çalıştıracak, hızlı bir şekilde program akışını sağlayacak bir işlemci, grafik tasarım için seçilecek laptopta olmazsa olmaz özelliklerin başında gelir. Güçlü bir ekran kartı tercih etmeniz, çalışmalarınız için yetersin kalmaz ve beklentiyi karşılar.

 

 

RAM: RAM, bilgisayarda yapılan tüm işlem ve verileri depolar. Sistemi yüksek kapasiteli programlar kullanacaksanız RAM’i yüksek olan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca RAM’i yükseltilebilen modellere de göz atabilirsiniz.

 

 

Depolama: SSD teknolojisine sahip modelleri tercih ederek çalışmalarınızı kaydetmek için uzun süre beklemezsiniz ve kaydettiğiniz çalışmalara kısa sürede erişebilirsiniz. Tasarımlarınız ve projelerinizin boyutu yüksek olacağı için depolama kapasitesi ve hızı yüksek laptopları tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 

Ekran: Ekran boyutu olarak 13’’ tercih ederseniz çalışmaktan zorlanırken 17’’ seçerseniz de taşımakta zorlanabilirsiniz. Bundan dolayı çalışma tarzını ve taşıma durumunu göz önünde bulundurarak 15’’ bir ekran seçebilirsiniz. Renk doğrululuğu ve ekranın özellikleri, grafik tasarımda özellikle dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Bu hususlara dikkat ederek grafik tasarım için harika bir laptop alabilirsiniz.

 

 

Etiketler: laptop, laptop fiyatları, laptop modelleri
Mart 20, 2021
Listeye dön