En Uygun Monitör Nasıl Seçilir?

En Uygun Monitör Nasıl Seçilir?

Bilgisayarların en önemli parçalarından biri, monitörlerdir. Monitör seçerken çok hassas ve titizlikle seçim yapmalısınız çünkü gün boyu monitöre bakacağınızdan dolayı hem göz sağlığı için hem de görüntü kalitesi için en uygun monitörü seçmeniz gerekmektedir.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bilgisayar parçalarında birçok değişiklik görülmektedir fakat teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin monitörler uzun süre daha kullanılacaktır. Bu yüzden monitör seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunları sizler için maddeler haline getirdik.

 

 

Boyut ve Çözünürlük

Monitör  seçiminde boyutu kullanım alanınıza göre seçebilirsiniz. 27’’ gibi büyük boyutlu bir monitör seçebilirsiniz veya daha küçük boyutta bir monitör seçebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız yere göre iki monitör satın alarak birleştirebilirsiniz. Fakat tek başına monitör yeterli değildir burada ekran çözünürlüğü de oldukça önemlidir. Büyük bir monitör seçtiğinizde ekran çözünürlüğünün de yüksek olmasına önem vermelisiniz.  Özetlemek gerekirse; boyutuna karar verdikten sonra ekran kartınızın desteklediği en yüksek çözünürlükteki monitörü satın alabilirsiniz.

 

Panel Tipi

Satın alacağınız monitörün boyutuna ve çözünürlüğüne kadar verdikten sonraki adım, panel tipini belirlemektir. Burada önemli olan nokta sizin için renklerin mi yoksa ekran yenileme hızının mı daha önemli olduğuna karar vermektir.

 

TN Panel

 En yaygın ve en ucuz panel tipidir. Oyun oynayanlar sıklıkla tercih ettiği bu panel tipini, monitöre bakış açısına göre renklerin değişiklik göstermesinden tasarımcılar pek tercih etmemektedir. 

 

VA Panel

Pek yaygın kullanılmamakla beraber TN’ye göre renkleri daha doğru gösterir.

 

IPS Panel

Pahalı bir panel tipi olmasının yanında renkleri en doğru gösteren panel tipidir. Bu özelliğinden dolayı tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

 

Ekran Yenileme Hızı

Özellikle oyun oynayanların dikkat etmesi gereken en önemli özelliklerdendir. 60 hz bir monitörde oyun oynarken saniyede 60 kare görürsünüz ayrıca 120hz bir monitörde de 120 kare görürsünüz. Ekran yenileme hızının en yüksek olduğu panel tipi TN paneldir.

 

 

Stand Seçenekleri

Sabit duran monitörler seçmek yerine hareket edebilen monitörler seçmek, daha kolay bir kullanım sağlayacaktır. Böylece monitörünüzü kullanım amacınıza göre, istediğiniz yöne hareket ettirebilirsiniz.

 

 

Etiketler: monitor, bilgisayar monitörü, monitor fiyatları
Mart 20, 2021
Listeye dön