Ekran Kartı Neden Bozulur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı Neden Bozulur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartı; bilgisayardaki görüntüyü, programı veya oyunu ekrana yansıtmakla görevli olan donamına verilen addır. Ekran kartları bilgisayarınızın performansını yükseltmek amacıyla kullanılan, bilgisayarınızın olmazsa olmaz parçalarından biridir. Buna ek olarak monitörünüzün de iyi olması ekran kartınızın performansını arttırır. İyi bir monitöre sahip değilseniz ne kadar iyi ekran kartına sahip olursanız olun istediğiniz performansa ulaşamazsınız.

 

Ekran kartının bozulmasına pek çok faktör neden olabilir. Bu faktörlerden bazılarını sizler için maddeledik:

  • Aşırı ısınma
  • Voltaj düzensizliği
  • Soğutucuların yeterince çalışmaması
  • Fazla çalıştırıp yormak
  • Ciplerin ısınması gibi pek çok faktör ekran kartının bozulmasının nedeni olabilir.
  •  

Isı, ekran kartının bozulmasında oldukça etkili bir faktördür. Uzun süre yüksek voltajın etkisinde kalan ekran kartlarının içerisinde bulunan çipler aşırı ısınma sonucunda yanar ve görevini yerine getiremez hale gelir. Soğutucular diğer bir adlandırma ile fanlar, ısınmayı önlerek ekran kartının bozulmasının, yanmasının önüne geçmekte önemli görevlilerdir.

 

 

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

 

 Kullanım amacı: Seçeceğiniz ekran kartı, kullanım amacınıza uygun olmalıdır. Örneğin oyun oynamak için ekran kartının çok önemli bir yeri vardır. Kullanım amacınıza göre ekran kartı seçmeniz fiyat performan açısından yüksek verim almanızı sağlar.

 

VRAM: VRAM terimi, ekran kartının önbelleğe alacağı veri miktarını etkiler. Ekrandaki grafik kalitesi arttıkça ihtiyacınız olan VRAM miktarı da artacaktır. Özellikle oyun oynayanlar için VRAM çok önemli bir özelliktir.

 

GPU: GPU, grafik işlemci birimidir. Yüksek çözünürlüklü dizi,oyun, görüntü oynatıldığında saniyede milyonlarca işleme tekniği uygulayarak oynatılan görüntü,oyun veya dizinin var olduğu çözünürlükte size sunmakta rol oynar.

 

Soğutma: Ekran kartının yüksek verimle çalışabilmesi için ısı oldukça önemli bir faktördür. Eğer ki ekran kartı olması gereken ısıda olmazsa performansı düşer ve hatta yanabilir. Isınan ana kartı soğutmak için devreye soğutucular yani fanlar girer. Mevcutta ne kadar fazla fanınız varsa o kadar kaliteli bir soğutma sağlamış olursunuz.

 

Nesil: Yeni nesil ekran kartları tercih etmeniz oldukça önemlidir. Özellikle oyun oynayanların mutlaka göz önünde bulundurması gereken özelliklerdendir.

Diğer bir yazımız olan Oyuncu Bilgisayarı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler ‘ i okumak için tıklayabilirsiniz.

 

 

Etiketler: ekran kartı fiyatları, ekran kartı modelleri, en iyi ekran kartı
Mart 20, 2021
Listeye dön