Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Bilgisayarın performansını belirleyen en önemli parça, ekran kartıdır. Bu parça, bilgisayardaki görüntüyü işleyip monitöre aktarılmasını sağlar. Ekran kartının özellikleri bilgisayarın hızını ve kalitesi etkileyen unsurlar arasında yer alırken aynı zamanda bütçenin en fazla ayrıldığı donanım parçalarından biridir. Yüksek görüntü kalitesi ve yüksek FPS için doğru ekran kartı seçimi oldukça önemlidir. Peki ekran kartı seçerken nelere dikkat edilmeli, ekran kartının özellikleri neler olmalıdır? Bu soruların yanıtlarını sizler için derledik.

 

 

Kullanım Alanı

Ekran kartı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk husus, hangi amaçla kullanacağınızdır. Genel kullanım için düşük seviye bir ekran kartı seçebilirken iş veya oyun için düşük seviye ekran kartı seçmeniz son derece yanlış bir seçim olacaktır. Bu yüzden ihtiyacınıza yönelik ekran kartı seçmeniz yüksek performans sağlayacaktır.

 

 

RAM ve Bellek Veri Yolu Genişliği

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise, RAM miktarıdır. Fakat tek başına yeterli olmayan Ram miktarı, bellek veri yolu genişliğiyle uyumlu olmalıdır. RAM miktarının yüksek olması ekran kartının performansının da yüksek olacağı anlamına gelmemekle beraber yeterli miktarda RAM varsa daha fazlası ekstra performansı yükseltmeyecektir. Önemli olan ise bellek veri yolu genişliğidir. Bit olarak ifade edilen bellek veri yolu genişliği ne kadar yüksek olursa alacağınız performans da o derece yüksek olur.

 

 

Bellek ve Çekirdek Hızı

Bellek ve çekirdek hızı da ekran kartı alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır. Bu özellikler bilgisayarın performansını etkileyen özellikler arasında yer alır ve ekran kartının kalbi olarak tanımlanan işlemciler olduğu için ekran kartının kaç MHz çekirdek hızında olduğu oldukça önemlidir. Bu hız, ekran kartının saniyede kaç işlem yapabildiğini belirler. Çekirdek hızı ve bellek veri yolu genişliği, RAM miktarından daha önemlidir.  Ekran kartı alırken bu özellikleri göz önünde bulundurmalısınız. İhtiyaçlarınıza ve kullanım amacınıza göre en iyi ekran kartını seçebilmeniz için bu yazıyı hazırladık. Yazıda çok teknik bilgiye girmeden kısaca dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Bunları göz önünde bulundurarak ekran kartınızı seçebilirsiniz.

 
Etiketler: ekran kartı, ekran kartı modelleri, ekran kartı fiyatları
Mart 19, 2021
Listeye dön