Dizüstü Bilgisayar Seçiminde Önemli Detaylar

Dizüstü Bilgisayar Seçiminde Önemli Detaylar

Yeni bir dizüstü bilgisayar arayışındaysanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Uzun süre bir kullanıma sahip olmak ve en iyi performans için, bu önemli detayları sizler için derledik;

 

 

İşlemci ve Bellek

Laptopunuzun kalbi işlemci, atardamarları ise bellek olarak adlandırılır. Bu adlandırma ile de işlemci ve bellek seçiminin oldukça önemli olduğunu anlaşılmaktadır. Uzun soluklu bir kullanım için Intel’in yeni ve en hızlı işlemcisini tercih edebilirsiniz. Özellikle en az İ5 platformunu gözetmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca RAM konusunda da en az DDR4 olmak üzere daha aşağılardan seçim yapmamanızı öneririz.

 

 

Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayar seçiminde diğer önemli detay ise, ekra kartı seçerken RAM kapasitesini işgal etmeyen modelleri tercih etmeniz olacaktır.

 

 

Disk/ SSD

5400 ve 7200 RPM’li disklerin eskilerde kaldığı günlerde, SSD’ler hatta PCle NVMe SSD’ler kullanılmaktadır. Siz de tercihinizi bunlardan yana kullanarak uzun süreli kullanıma sahip ve güçlü bir dizüstü bilgisayar sahibi olabilirsiniz.

 

 

Çözünürlük/ Ekran

Yüksek görüntü çözünürlüğü oldukça önemlidir. Full HD ve daha üstü çözünürlükleri tercih ederek görüntü kalitesini arttırabilirsiniz. Renk doğruluğu ve geniş görüş açısıyla IPS panellerin tercih edilmesi, en doğru seçim olacaktır. Ekran boyutu ise kullanım alanınıza ve amacınıza göre değişiklik göstermekle beraber oyun tutkunları için 17.3 ‘’ten aşağı olmamasını öneririz.

 

 

Klavye

Aktif bir klavye kullanıcıysanız, diğer özellikler kadar klavyeye de önem vermeniz gerekmektedir. Klavye seçerken; tuşların boyutlarının parmaklarınıza oturmasına, tuşların arasındaki mesafeye, tuşların yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Bunlara ek olarak klavyenin arkadan aydınlatma özelliğiyle de karanlıkta kullanma olanağı sağlanıyor.

 

 

Pil Ömrü

Dizüstü bilgisayarınızı seçerken pil ömrünün 16 saate kadar dayandığı modelleri göz önünde bulundurmalısınız. Prize bağlı kalmamak için, uzun süreli pil ömrü sunan modelleri tercih ettiğiniz takdirde bilgisayarınızı özgürce kullanabilirsiniz.

Bu özelliklere ek olarak ürünün ağırlığı, ses kalitesi, güvenlik gibi birçok özelliği göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Bazı özellikler genel kullanım, oyun ve ofis gibi kullanma amacınıza göre farklılık gösterebilir. Farklı kullanım amaçlarını göz önünde bulundurarak dizüstü bilgisayarınıza ulaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler: dizüstü bilgisayar, laptop, oyuncu bilgisayarı
Mart 19, 2021
Listeye dön