Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Günümüzün olmazsa olmaz tenolojik aletlerinin arasında yer alan bilgisayar, seçiminin de iyi yapılması gereken bir alettir. İhtiyaçlarınıza ve özelliklerine göre seçilen bir bilgisayar siz uzun bir kullanım sağlayacaktır. Bu yazımızda bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz. Bu hususlara dikkat ederek seçeceğiniz bilgisayar, ihtiyaçlarınıza karşılık verecektir. İşte o dikkat edilmesi gerekenler;

 

Kullanım Amacı

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, bilgisayarın hangi amaçla kullanılacağıdır. Bilgisayarların kullanım amacı genel olarak;

  • İş, ofis, eğitim
  • Oyun, eğlence
  • Genel kullanım şeklinde gruplandırılmıştır. Fakat her grubun kendi içinde farklı özellikleri bulunmaktadır. İş amaçlı bir bilgisayar seçerken, kişinin mesleği veya yaptığı iş bilgisayar seçimini farklılaştırabilir.

 

Dizüstü mü Masaüstü mü?

Bilgisayarınızın kullanım amacı kadar, bilgisayarınızı kullanacağınız yer veya taşıma durumu gibi sebepler de bilgisayar seçiminizde etkilidir. Bilgisayarınızı çeşitli mekanlara taşımanız gerekmiyorsa yoksa masaüstü, bilgisayarınızı farklı mekanlara taşımanız gerekiyorsa dizüstü bilgisayar yani laptop tercih edebilirsiniz.

 

RAM (Bellek) 

Bilgisayarınızın çalışma verilerini ve makine kodunu depolayan veri deposu olan RAM kapasitesinin yüksek olduğu bilgisayarlarda üst düzey programlar, büyük oyunlar vs sorunsuzca çalışır. Bu nedenden dolayı RAM kapasitesinin yüksek olduğu bilgisayarları seçmeniz,  iyi bir bilgisayara sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca genel kullanım için bir bilgisayar seçerken de ortalama bir RAM işinizi görecektir.  Bilgisayarın atardamarı olaram adlandırılan RAM’den sonra bilgisayarın kalbi olan işlemciden bahsedelim.

 

İşlemci

Bilgisayarınızda verileri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren işlemcinin harfinin yanındaki sayı ne kadar büyükse ve üretim yılı ne kadar yeniyse o kadar kalitelidir. 

 

Ekran Kartı

Ekran kartı aracılığıyla görüntünün ekrana iletilmesi sağlanır. Özellikle oyun amaçlı kullanılacak bilgisayarın ekran kartının iyi olması gerekir çünkü oyunun grafiklerinin daha canlı ve net görünmesini sağlar. Ekran kartını seçerken dikkat edilmesi gereken modelin adındaki harfler ve rakamlardır. Rakamı yüksek olan modeller daha iyidir.

Ayrıca cihazınızı seçmeden önce kullanıcı yorum ve şikayetlerini okuyarak cihazı incemelisiniz ve amaç- ihtiyaç dengesi göz önünde bulundurularak bilgisayar seçiminizi yapmalısınız.

 

 

 
Etiketler: bilgisayar, notebook, pc, laptop, bilgisayar seçimi
Mart 19, 2021
Listeye dön