1 2 3 ... 5 >

Bellek Çeşitleri

Günümüzde kullandığımız her türlü bilgisayarda belleklere rastlamak mümkün. Hatta bellek olmadan bir bilgisayarın gerekli fonksiyonlarını kullanmanız nerdeyse imkânsız. Belleklerin farklı ihtiyaç ve bilgisayarlara göre türleri bulunmakta. Bu bellek türleri ROM, RAM, PROM, EPROM, Flash Bellek, ve Ön Bellek olarak sıralanabilir.

ROM (Sadece Okunur Bellek)

ROM belleğinin görevi bilgisayardaki kalıcı programların saklanmasıdır ve yalnıza okunabilen bir bellek türüdür. Bu demek oluyor ki ROM bellekler kullanıcılar tarafından değiştirilememesini sağlayan program komutları içermektedir. Dolayısıyla ROM’daki veriler bilgisayar kapatılsa bile muhafaza edilir.

RAM (Rastgele Erişimli Bellek)

En yaygın ve bilinen bellek türlerinden olan RAM, genel olarak bilgisayarın ana hafızası olarak kullanılır. ROM bellek uygulamaları yükleme, görüntüleme, yönlendirme ve veri üzerinde çalışma alanı olarak fonksiyon gösterir.

ROM’un aksine RAM içine kullanıcı tarafından veri işlenmesine izin verir ve kullanıcı gerektiğinde bu verilere ulaşabilir. Yani RAM içinde depolanan bilgiler kullanıcı tarafından rahatlıkla değiştirilebilir.

Adının rastgele erişim olması ise bellek içindeki herhangi bir bilgiye aynı hızla ulaşılabilme özelliğinden kaynaklanıyor.

RAM’lar da kendi içlerinde ikiye ayrılır:

DRAM (Dinamik RAM)

Daima değişken bir yapıya sahip olan DRAM, ucuz olması sebebiyle diğer bellek türlerine kıyasla daha çok tercih edilir. Bu tip RAM’lerin sürekli olarak şarj edilmesi gerekir.

SRAM (Statik RAM)

DRAM’e göre SRAM’i hızlı yapan özellik SRAM’in sürekli olarak güncellenmesinden kaynaklanıyor. Elektrik olduğu sürece içindeki verilere sahip çıkan SRAM, genellikle ön bellek olarak kullanılır.

PROM (Programlanabilir Salt Okunur Bellek)

ROM’a oldukça benzerlik gösteren PROG, bir kere programlanmaya izin veren ve sonrasında kullanıcı tarafından herhangi bir değişikliğe izin vermeyen kalıcı bir depolama birimidir.

EPROM (Silinebilir Salt Okunur Bellek)

PROM’a benzer olmasıyla birlikte EPROM’a özel olarak birden fazla kez silinebilme ve programlanabilme özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca EPROM’daki veriler kalıcı olup elektrik kesilmesi durumunda muhafaza edilir.

Flash Bellek

Portatif depolama alanları olarak karşımıza çıkan flash bellekler, hepimizin bildiği gibi günlük hayatta büyük kolaylık sağlıyor. Bu bellekler yeniden yazılabilir türdeler.

Ön Bellek (Cache Memory)

Daha önce bahsettiğimiz gibi ön bellek, SRAM’lerden oluşur. Kullanıcının üzerinde çalışacağı veriler önce ön belleğe gelir ve burada işlenmek için hazırlanırlar.

Bellek Markaları

Her üründe olduğu gibi belleklerde de farklı markalar ve modeller farklı kalite ve fiyatlarda ürün sunmakta. Bellek markalarına bakarken sundukları bellek çeşitlerine de bakacağız. 

Crucial Bellek

Crucial markası genel olarak dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için RAM seçenekleri sunuyor. Dizüstü için 8GB RAM modelleri 300 TL civarı bulmak mümkün. Masaüstü RAM modelleri ise Ballistix Bellek adı altında 8GB 350 TL gibi fiyatlara bulmak mümkün.

Corsair Bellek

Corsair markası da Vengeance adı altında dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için RAM çeşitleri sunuyor. Dizüstü 8GB RAM’leri 315 TL civarında bulabilirsiniz. Benzer olarak masaüstü 8GB RAM modelleri de 350 TL’den başlayan fiyatlarla sunuyorlar.

HiLevel Bellek

HiLevel markası bilgisayar ve dizüstü için RAM’e ek olarak flash bellek türü ürünlerini de sunuyor. Flash bellek için 16-64GB arası 45-70 TL bandında fiyatlar bulabilirsiniz. Dizüstü 8GB RAM modellerini 315 TL gibi fiyatlara bulmak mümkün iken masaüstü bilgisayarlarda da fiyat çok değişmiyor.

Frisby Bellek

Çok tercih edilmese de Frisby markası da bellek çeşitleri sunuyor.

Kingston Bellek

Oldukça popüler markalardan biri olan Kingston, flash bellekte uzmanlaşmış olup müşterilerine farklı ihtiyaçlar için birçok boyut, fiyat, ve işlevli flash bellekler sunuyor. Uygun fiyata flash bellek bulmanız mümkün.

Netac Bellek

Türkiye’de çok bilinmese de Kingston gibi flash bellek üzerine uzmanlaşmış olan Natac, müşterilerine farklı ihtiyaçlar için ürünler sunmakta.

Toshiba Bellek

Teknoloji dünyasında özellikle bilgisayar ve televizyon alanlarında oldukça popüler olan Toshiba, flash bellekleriyle de öne çıkıyor. Farklı özellikteki ve uygun fiyatlı flash bellekleriyle müşterilerine farklı ürünler sunan Toshiba, flash bellek endüstrisinde isminden de oldukça çok söz ettiriyor.

Görüldüğü üzere birçok farklı bellek çeşidi var ve bunlar ihtiyaca yönelik olarak değişebiliyor. Bellek endüstrisinde birçok marka bulunurken, bunların arasından uygun fiyatlı ve kaliteli olanı seçmek de önemli. Siz de ihtiyacınıza yönelik olarak doğru markayı bularak istediğiniz bellek türüne sahip olabilirsiniz. En uygun Ekran Kartıları için tıklayınız