1 2 3 ... 7 >

ANAKART NEDİR?

Anakart bilgisayar bileşenleri arasında en önemli parçalardan bir tanesidir. Anakart bilgisayarların içerilerinde bulunan tüm parçların birbirleri ile iletişimini sağlayan temel parçalardan bir tanesidir.Bir bilgisayarın anakartının üzerinde fan,işlemci,ram,ekran kartı vb. bilgisayar parçları yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere bir anakart alırken nelere dikkat etmelisiniz. En iyi anakart hangileridir? Bilgisayar ve laptoplarda bulunan anakartlar nelerdir? En ucuz anakart modelleri nelerdir? Anakart fiyatları nelerdir? Gibi konulara değineceğiz.

ANAKART MODELLERİ

Anakartlar kendi içerisinde dört farklı model olacak şekilde üretilip piyasaya sunulmaktadır. Bu modeller XT anakart,AT anakart,ATX anakart ve BTX anakart olmak üzere toplam dört farklı model olarak bilgisayar kullanıcılarına sunulmaktadır.

AT ANAKART

AT anakartlar  ATX anakartlarına benzer formatta yapılmış bir yapıya sahiptir. Yapısında veri iletişimi  AGP,ISA,PCI formatlarında veri yolları kullanılmaktadır.  Aynı zamanda AT anakartlarında PS/2 bağlantı noktası bulunmamaktadır. AT anakartlarında bulunmakta olan işlemciler değitirilebilir bir yapıya sahiptir.

ATX ANAKART

ATX anakart modelleri diğer anakart modellerine oranla daha çok giriş ve çıkış bağlantı alanlarına sahiptir. ATX anakartları günümüzde en çok kullanılan anakart modellerinden bir tanesidir.ATX anakartları çeşitli donanım kartları ile de uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır.

MİNİ ATX ANAKART

Eğer bilgisayarınızı sadece ofis programları vb. yüksek güç ve performans gerektiren uygulamalar kullanmayacaksanız. ATX anakartları tam da size göre diyebiliriz. Mini ATX anakartlarda güç ve performans ihtiyacı az olduğundan anakart üzerinde çalışmasından  dolayı oluşan ısınmada az olmaktadır. ATX anarkart formlarından en küçüğüdür.

FLEX ATX ANAKART

Mini ATX anakart modelinden sonra en küçük ATX anakartlarından bir tanesi de Flex ATX anakart türüdür. Flex anakartları üzerinde genellikle normal güç kaynağı kullanılmaktadır fakat Flex ATX kartları için özel olarak üretilmiş olan Powe supply güç kaynaklarıda kullanılabilmektedir.

MICRO ATX (Matx)ANAKART   

Mirco ATX anakartı hal arasında micro anakart olarakta bilinmektedir. Micro ATX anakartları standart olarak piyasaya sunulmakta olan ATX anakartları ile aynı giriş çıkış portlarına sahiptir. ATX bir kasaya micro anakart montajıda yapılabilmektedir.Standart ATX anakartları ile Micro ATX kartları arasındaki en büyük fark boyutları denilebilmektedir.

STANDART ATX ANAKART

Bu anakart türü bilgisayar kullanıcıları tarafından en sıklıkla tercih edilen anakart modellerinden bir tanesidir. İntel tarafından 1995 yılında üretilip kullanıcıların tüketimine sunulmuştur.

EXTENDED ATX (EATX) ANAKART

Extended anakart modeli ATX anakartları arasında en büyük boyuta sahip anakart türüdür.

EATX  anakart türü özellikle yüksek performansa ihtiyaç duyan kullanıcıların tercihlerinden bir tanesidir. Genellikle ağ sunucularının içerisine kullanılmakta olan EATX anakartlar yapısı bakımından hızlı ve yüksek persormansa dayalı işlemciler ile çalışabilmektedir. EATX anakarları üzerinde birçok ram yongası ve genişleme yuvası bulunmaktadır.

WORKSTATİN ATX(WTX) ANAKART

WTX anakartları performans kullanıcıları için oluşturulmuş bir anakart türüdür. WTX anakartları üzerinde aynı anda  üzerinde birden fazla RAM, ekran kartı gibi donanım parçaları çalıştırabilmektedir. WTX anakartları sunucu olarak isimlendirilen depolama bilgisayarları içerisinde de kullanılmaktadır.

BTX ANAKART

BTX anakartlar donanım birimleri arasında çok fazla ısınmakta olan işlemci vb. parçaları daha iyi soğutabilmek amacı ile üretilmiştir.Bu anakart üzerindeki yerleşim şekili diğer anakart türlerine göre daha farklı şekilde konumlandırılmıştır.

ANAKART FİYATLARI

Anakartlar markalarına ve modellerine göre fiyatlandırılmaktadırlar. Günümüzde Asus, Biostar ve Gigabyte markalarının  anakartları bilgisayar kullanıcıları tarafından çok sıklıkla satın alınmaktadır. Fiyat performans açısından en uygun anakart  modelleri bilgisayar ve laptop ve bilgisayarlar modellerine göre değişiklik göstebilmektedir. Asus,Biostar,Gigabyte vb. markaların en uygun ve en ucuz anakart modellerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Kullanım amacınıza uygun fiyat perfosman odaklı anakart modelleri için sitemizin anakart kategorisini incelebilir ve aramış olduğunuz anakart modelini sitemizden teymin edebilirsiniz. Fiyat performans odaklı kullanıcılar için en iyi anakart modelleri çoğu kullanıcılar için Asus,Gigabyt,Biostar ve benzeri markaların üretmiş oldukları anakart modelleri olarak bilinmektedir. Anakartlar üzerlerinde bulunmakta olan port sayıları ve desteklemiş oldukları işlemci,ram ve benzeri donanım parçlarına görede fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Bir anakart alırken alacağınız anakartın fiyatından ziyade alacağınız anakartın özelliklerine ve performansına bakmalısınız kısıtlı bir bütçeye sahipseniz ve performansa dayalı bir anakart arıyorsanız fiyat performans açısından ortalama bir özelliklere sahip anakart modellerine bakamanızı önerebilir ve daha kaliteli bir performans alabileceğinizi söyleyebiliriz.